Hibrid napelemes inverterek összehasonlítása
Energiatárolás, Inverter Közzétéve: 2022.01.13.
Górcső alá vettük a legnépszerűbb napelemes inverter gyártók hibrid termékeit. Ebben a kategóriában a választást még alaposabban meg kell fontolni, mint a hagyományos inverterek esetében, a bonyolultabb konstrukció ugyanis több lehetőséget és funkciót takar. Ezek gyártónként eltérőek és igen sokfélék lehetnek, általánosítani nem szabad. Ha mégis előfordul, jönnek a tévhitek és a valóságtól távol álló elképzelések.
Most egy lapra kerülnek a SolarEdge a Fronius, a Solax és a Huawei legújabb hibrid inverterei. Az adatok összehasonlításával könnyen és egyszerűen tájékozódhatunk a jelenlegi lehetőségekről:
Hibrid napelemes inverter összehasonlító táblázat
- Gyártó, modell
- Teljesítménytartomány
- Maximális Munkapont Követés
- Sztringek Száma Munkapontonként
- Max. Bemenő Áram
- Max. Bemenő Munkaponti Áram
- Fázisok Száma
- 3 Fázisú Backup Lehetőség
- Párhuzamosítási Lehetőség
- Akkumulátor Kompatibilitás
- Akkumulátor Kapacitás
- EPS (vészhelyzeti áramellátás) Teljesítmény 3 Fázisú Inverter Esetén
- Akkumulátor Nélküli EPS
Ki mit tud és mit nem?
Az adatok magukért beszélnek. Az átlag felhasználó számára lehet, hogy nem minden esetben egyértelmű, hogy a táblázatban szereplő értékek közül melyik az előnyösebb és miért, ezért pár mondatban kitérünk a fontosabb különbségekre:
Maximális Munkapont Követés
Azoknak a munkapontoknak a számát jelöli, amelyre azonos tájolású, dőlésszögű, darabszámú panelt tartalmazó sztringek (napelemes áramkörök) köthetők.
A több munkapont előnyös, mert kiterjeszti a napelemes energiatermelésre alkalmas tetőfelületek számát. Osztott tetőknél alapvető jelentőséggel bír.
Sztringek Száma Munkapontonként
A fent említett munkapontok a Fronius Symo GEN24 Plus és a Solax 8-15 kW-os X3 Hibrid G4 esetén további áramkörökre bonthatóak. Ez nagyobb tervezési szabadságot tesz lehetővé, ami különösen osztott tetőfelületeknél válik hasznunkra. A SolarEdge Home Hub esetén a rendszer modulszinten optimalizált, ami még ennél is több lehetőséget kínál.
Maximális Bemenő Áram
Nem csak a rendszerbe köthető napelemek számát határozza meg, de limitálhatja, mekkora teljesítményű napelemet választhatunk.
Minél nagyobb ez az érték, annál nagyobb a szabadságunk és annál nagyobb rendszert álmodhatunk a tetőre. Míg a „max. bemenő áram” a napelemes termelés első pár percében számít, a „max. bemenő munkaponti áram” azt az áramot jelöli, amennyit az inverter a napelemes termelés során folyamatosan képes befogadni. Mindkét értékben magasan vezet a Fronius Symo GEN24 Plus: 20 A, illetve 40/20 A a 6-10 kW-os modellek esetén.
3 Fázisú Backup Lehetőség
Mely fogyasztók áramellátása biztosított egy áramszünet esetén? Ez is függ az invertertől: A Fronius, a Solax és a SolarEdge (6 kW-os és nagyobb) modelljei egy-és háromfázisú fogyasztók, míg a Huawei SUN2000 csak egyfázisúakat képes ellátni energiával áramszünet alatt.
Párhuzamosítási Lehetőség
A hibrid inverterek teljesítménytartománya jóval korlátozottabb, mint a hagyományos sztring invertereké. A vizsgált modellekből a Fronius és a Huawei által kínált 10 kW-os, míg a Solax 15 kW-os invertere képviseli a termékpaletta felső határát. Ennél nagyobb teljesítményű hibrid napelemes rendszert az inverterek párhuzamosításával valósíthatunk meg, vagyis több inverter összekapcsolásával egy rendszeren belül, ha ez a lehetőség adott. A SolarEdge, a Fronius és a Solax esetében igen, a Huaweinél nem: a SUN2000 maximum 10 kW-os rendszerhez használható, mely tovább nem bővíthető.
Maximális akkumulátor kapacitás és kompatibilitás
Az akkumulátor kapacitását az alapján érdemes méretezni, hogy mekkora fogyasztást kell kiszolgálnia, és milyen hosszú ideig.
A példa kedvéért egy 10 kWh-ás akkumulátor egy kb. 12.000 Ft-os havi villanyszámlát fizető család 1 napi fogyasztását tudja nagyjából ellátni, de természetesen ez függ az évszaktól, az időjárástól és az aktuális igényektől. Erre mindhárom gyártó kínál megoldást, és az ettől magasabb igényekkel rendelkezők is kedvükre válogathatnak 23.2 kWh-ig. A kategória győztese a Fronius Symo GEN24 Plus rendelkezik a legszélesebb tartománnyal akkumulátor kapacitás terén 5,1 kWh-tól egészen 66,2 kWh-ig terjedő igényekre is megoldást nyújt.
Fontos, hogy nem választható bármilyen akkumulátor az adott hibrid napelemes rendszerhez. Az inverter kiválasztásával tehát egyben az energiatároló mellett is letesszük a voksunkat. Nem is gondolnánk, hogy a beépített akkumulátor hatékonysága milyen mértékben befolyásolja a hibrid napelemes rendszer hatékonyságát. A hatékony tárolórendszerek esetében alacsonyak az átalakítási veszteségek, ezért minél hatékonyabb a tárolórendszer, annál gazdaságosabb a napelemes rendszer. A táblázatban látható, hogy minden gyártó egyénileg jelöli ki a rendszerébe illeszthető akkumulátort: a Solax és a Huawei saját gyártásút alkalmaz, a Fronius pedig a BYD termékével társította Symo GEN24 Plus inverterét.
Ez utóbbi páros kiemelendő, ugyanis 2021-ben a Berlini Alkalmazott Tudományok Egyeteme ( htw Berlin ) által végzett független összehasonlító teszten 1. helyet ért el, mint az év leghatékonyabb hibrid rendszere. A tesztről egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk:
2021 leghatékonyabb hibrid megoldása a FroniustólEPS (vészhelyzeti áramellátás) Teljesítmény
Milyen mértékű áramellátást biztosít az adott inverter áramszünet esetén? A Huawei SUN2000 vészhelyzeti áramellátása erősen limitált, ugyanakkor a A Fronius Symo GEN24 Plus és a Solax X3 Hibrid G4 maximális teljesítményét ki tudjuk használni az áramszünet alatt is, ebben legfeljebb a fázisonkénti maximum szabhat némi korlátot a 3 fázisú inverterek esetén. A SolarEdge Home Hub inverterek EPS üzemmódban 5-10 kW-t biztosítanak típustól függően.
A Fronius még egy lépéssel tovább ment ennél a PV Point névre keresztelt vészhelyzeti áramellátást nyújtó üzemmóddal:
Akkumulátor nélküli EPS
A Fronius hibrid inverterei az ún. PV Pont révén képesek bizonyos fogyasztókat áramszünet esetén is ellátni árammal közvetlenül a napelemes rendszerről. Ehhez egy külön csatlakozót szükséges kiépíteni, mely gyakorlatilag az inverter külön, szeparált kimenete. Ilyenkor a napelemes rendszerből maximum 3 kW-ot nyerhetünk ki egy fázison, a PV Point-on keresztül. Ehhez az üzemmódhoz nem szükséges akkumulátor, de opcionálisan társíthatunk hozzá, hogy a napenergiát áramszünet esetén is el tudjuk tárolni.
A táblázatban szereplő hibrid inverterek adatlapjai kattintással letölthetőek:
HIBRID ÜZEMMÓD & BACKUP FUNKCIÓ
Nem minden hibrid inveter rendelkezik backup funkcióval, vagyis képes áramellátást biztosítani áramszünet esetén. Kíváncsi, hogy melyik megoldás mit tud (és mit nem), mi az előnye/ hátránya, mikor érdemes választani?
HIBRID ÜZEMMÓD & BACKUP FUNKCIÓ összehasonlításKérdése van?
Forduljon hozzánk bizalommal a +36 27 548 440-es telefonszámon vagy az ajanlat@wagnersolar.hu e-mail címen. Szakértő kollégáink díjmentesen konzultálnak Önnel.
Ajánlatkérés