Mik a hőszivattyú telepítés lépései? IV/IV

Hőszivattyú

Ha valaki hőszivattyús fűtéskorszerűsítést tervez (akár OFP pályázattal), akkor korábbi cikkeinkben már taglaltuk, hogy mekkora hőszivattyúval érdemes tervezni az adott ingatlanra, taglaltuk a hőszivattyúk fogyasztását, és azt is, hogy milyen hőszivattyú típusok vannak, mit érdemes választani. Cikksorozatunk záró részében pedig a maga a beruházás lépéseit (felmérés, műszaki telepítés, átadás) mutatjuk be.

Mi a Wagner Solarnál 2002 óta foglalkozunk megújuló energiaforrásokkal, így hőszivattyúkkal is. Felkészült mérnöki csapatunk több, mint két évtizednyi tapasztalattal és tudással segítik az ügyfeleinket a megfelelő döntés meghozásában, hogy a lehető legoptimálisabb megújuló energiaforrás szolgálja ki a jövőben az igényeiket.

Árajánlatkérés

Helyszíni felmérés

A hőszivattyúk telepítését minden esetben helyszíni felmérés előzi meg, ahol a szakemberek először megvizsgálják az adott helyszínt, helyszíni adottságokat, jellegzetességeket. Az ingatlan felmérésekor vizsgálják a kültéri és beltéri elhelyezhetőséget, a tartályok elhelyezhetőségét, az elektromos betáplálás lehetőségeit. Kiemelten fontos ismerni az ingatlan energetikai paramétereit, amennyiben nem áll rendelkezésre hiteles adat.

Amennyiben az ingatlanban használatba vétel után szeretnék a fűtésrendszert korszerűsíteni hőszivattyúval, fontos megvizsgálni a meglévő fűtési rendszerre való kötés lehetőségeit is.

Épülő ingatlan esetén a tervek alapján is történő kiépítés lehetőségeit is ellenőrizni szükséges, hogy valóban telepíthető-e a hőszivattyú.

Műszaki feldolgozás

Ezután történik meg a műszaki feldolgozás, ahol a szakembereink a felméréskor begyűjtött adatok, és sok éves tapasztalatuk alapján állapítják meg, hogy a hőszivattyú telepítése javasolt, vagy ellenjavalt, és amennyiben javaslolt, akkor melyik típust, és milyen teljesítménnyel javasolják.

Először is a felmért adatok és helyszíni szemlén megállapított lokális adottságok alapján hőveszteséget számolnak az ingatlanra, és ez alapján történik a rendszer méretezése. A rendszer méretét és az ingatlan tulajdonságait ismerve történik költségek kiszámítása; maga a rendszeren felül a munkadíj és segédanyag költség is meghatározásra kerül. Ezen felül a további kiegészítő rendszereket tervezik meg a szakemberek, és ekkor történik meg a teljes költségvetés elkészítése.

Ez a folyamat összetettnek és talán kissé „túl-bonyolítottnak” is tűnhet, azonban ne felejtsük el, hogy a hőszivattyú hosszútávú beruházás. Hibás, figyelmetlen tervezéskor a megtérülési idő kitolódhat, továbbá az otthonunk komfortérzete is csökkenhet.

Műszaki előkészítés

A költségvetés elfogadása után történik meg a rendszerelemek beszerzése, és amint ezek beérkeztek, akkor elkezdődhetnek az előkészületi munkák a hőszivattyú telepítéshez, helyszínre tervezetten megfelelő kültéri alapozással indul a már valódi fizikai telepítési folyamat.

A villanyóra szabványosítása, illetve igény/szükség esetén a kibővítése a következő lépés, továbbá ekkor történik meg opcionálisan a H-tarifás mérő kiépítése is. Mielőtt megérkeznének a nagyobb gépészeti elemek, ennél a telepítési szakasznál még el lehet végezni szükséges alakításokat, átalakításokat, hogy a későbbi telepítés zökkenőmentes legyen.

Gépészeti telepítés

Ezután pedig következhet a gépészeti telepítés. Miután a gépészeti elemek a helyszínre érkeztek a szakemberink nekilátnak kicsomagolni őket, ellenőrzik a berendezések fizikai épségét, állapotát. Mi a Wagner Solarnál a csomagoló anyagokat szelektíven gyűjtjük, és az ügyfelünk kérésére gondoskodunk a megfelelő elhelyezésükről. Amennyiben a gépészeti elemek megfelelő állapotúnak bizonyulnak, elindulhat a telepítés.

A telepítéskor történik az elemek rögzítése (tartály, kültéri egység, stb), a rendszer összekapcsolása. Ez a lépés tartalmazza a villamos szereléseket is, természetesen a legmagasabb fokú előírásoknak megfelelően, hiszen nagy teljesítményű berendezésekről van szó.

Garanciális beüzemelés

Ha maga a kiépítés és a telepítés megtörtént, akkor következhet a rendszer feltöltése (ez rendszerenként eltérhet, de a Magyarországra legjellemzőbb és leggazdaságosabb hőszivattyú típus a levegő-víz típusú hőszivattyú, ahol a szállító a víz) szállítóval, folyadék esetén ekkor történik meg a légtelenítés is.

A légtelenítés után megtörténik az első – úgynevezett garanciális – beüzemelés, illetve a teljes rendszer ellenőrzése, diagnosztikája.

Amennyiben a rendszer kifogástalanul működik, a rendszer átadásra kerül a felhasználónak, aki rövid oktatásban részesül a hőszivattyúról, a működtetéssel, alapvető hibaelhárítással, karbantartással kapcsolatban. Megtörténik a távoli elérési modul beállítása a felhasználó eszközére (például telefonjára).

A telepítés végét a dokumentáció átadása jelzi, és ezek után a felhasználó ingatlanában biztonsággal használható a hőszivattyú.

Árajánlatkérés

Cégünk számokban

jelentős szakmai tapasztalat

22 év

TAPASZTALAT

többezer telepített napelem rendszer, hőszivattyú rendszer

5500

TELEPÍTETT RENDSZER

többmillió kWh megtermelt energia

140,698,000

MEGTERMELT ENERGIA (KWH)

környezetbarát megújuló energia alkalmazás

45,047

TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS

országos hálózat

3 iroda

ORSZÁGSZERTE