Mik azok az Agrovoltaikus rendszerek?
Napelem, Napkollektor
idő:
Az elmúlt évtizedben a megújuló energiaforrások rohamosan hódítottak teret, részben a csökkenő fosszilis készletek, részben pedig az energiafüggőség csökkentésének szükségessége miatt. Ez a tendencia nemcsak az ipari és háztartási szektort érinti, hanem a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart is, mivel ezek az ágazatok rendkívül magas energiaigénnyel rendelkeznek, amelynek kielégítése kiemelt feladatunkká vált.
Bár sokan aggályukat fejezték ki a termőföldek kettős hasznosításával kapcsolatban, ebben a cikkben szeretnénk bemutatni, hogy a technológiai fejlődés révén a mezőgazdaság és az energiatermelés nem egymás ellenfelei, hanem éppen ellenkezőleg: kiválóan kombinálhatók anélkül, hogy ez a mezőgazdasági területek erózióját vagy a termények és termékek minőségének romlását eredményezné.
Ebben a cikkben a napenergia-alapú energiatermelést mutatjuk be, különös tekintettel a mezőgazdasági szektor igényeire és lehetőségeire. A felmerülő kérdések megválaszolásában a Wagner Solar Hungária Kft. szakértői állnak az Ön rendelkezésére az ajanlat@wagnersolar.hu e-mail címen.
Ajánlatot kérekA napelemes rendszerek gazdasági előnyei a mezőgazdaságban
A mezőgazdasági szektor jelentős energiaigénnyel rendelkezik, különösen a nagyüzemi gazdaságok, állattartó telepek és feldolgozó üzemek esetében. A napelemes rendszerek bevezetése hosszú távon jelentős költségmegtakarítást eredményezhet, miközben fenntarthatóbb működést biztosít a gazdálkodók számára. Erről részletesen a „BŐVEBBEN” gombra kattintva olvashat, ahol az alábbi témákat vesszük górcső alá:
- Hogyan csökkenthetők az energiaköltségek?
- Megtérülési idő és támogatási lehetőségek
- Áramfogyasztás optimalizálása (pl. öntözőrendszerek, hűtőházak)
A kettős hasznosítás lehetőségei: Agrovoltaikus rendszerek
Az agrovoltaikus rendszerek (más néven agrivoltaika, AgroPV, AgriPV) egyre nagyobb figyelmet kapnak világszerte, mivel lehetővé teszik a mezőgazdasági területek kettős hasznosítását: egyszerre biztosítanak helyet a növénytermesztésnek és az energiatermelésnek. Az ilyen rendszerek célja, hogy a mezőgazdasági termelők fenntartható módon növeljék bevételeiket, miközben a termőföldeket hatékonyabban használják ki. A „BŐVEBBEN” gombra kattintva továbbb olvashat az alábbi témákban, ahol részletesen kifejtjük az agrovoltaikus rendszerek legfontosabb aspektusait:
- Napelemek és növénytermesztés kombinációja
- Napelemek árnyékoló hatása és hatása a talaj nedvességtartalmára
- Különböző növénykultúrák és az agrovoltaikus rendszerek kompatibilitása
Függetlenség az energiahálózattól – szigetüzemű napelemes rendszerek
A szigetüzemű napelemes rendszerek (off-grid rendszerek) egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, különösen azok számára, akik tanyavilágban (ranch jellegű termelést folytatva), vidéki gazdaságokban élnek, vagy egyszerűen csak függetlenedni szeretnének az energiaszolgáltatóktól. Ezek a rendszerek lehetőséget biztosítanak arra, hogy hálózati áram nélkül is megbízható és fenntartható energiaellátást biztosítsanak a mezőgazdasági termelők számára.
- Hogyan működik egy hálózatra nem csatlakozó napelemes rendszer?
- Akkumulátoros energiatárolás lehetőségei és korlátai
- Különösen eldugott tanyák és vidéki gazdaságok számára nyújtott előnyök
A mezőgazdaság és az élelmiszertermelés jelentős környezeti hatásokkal jár, különösen a fosszilis energiahordozók használata és a vízgazdálkodás szempontjából. A napelemes rendszerek alkalmazása nemcsak gazdasági előnyöket nyújt a gazdálkodóknak, hanem segíthet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében, a talajvédelemben és az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésében. Az „BŐVEBBEN” gombra kattintva részletesen bemutatjuk, hogyan járulhat hozzá a napelemes technológia a fenntartható mezőgazdasághoz.
BővebbenFenntarthatóság és környezetvédelem a mezőgazdaságban
A fenntarthatóság mára már nem elcsépelt, sokat használt kifejezés, hiszen bolygónk klímaváltozása több tekintetben is terhel minket, ami kiéleződik a városainkban, illetve a mezőgazdaságot kihívások elé állítja, hiszen a növényvilág jóval nehezebben reagál ezekre a változásokra. A változások nem kizárólag hőmérsékletben érzékelhetők; a csapadék mennyiségének és eloszlásának a változása, a releváns hótakarás hiánya, a viharos széljárás a növényzet mellett a talajok állapotát is erodálják. Erről és az alábbi kérdésekről részletesen a „BŐVEBBEN” gombra kattintva olvashat!
🔹 Hogyan csökkenti a napelem a szén-dioxid-kibocsátást?
🔹 Talajvédelem és vízgazdálkodás optimalizálása
🔹 Hogyan illeszkedik a napelemes technológia a zöld gazdálkodási elvekhez?
Bővebben-
Valóban alkalmas a megújuló energia fűtésre?
Igen, mindenképpen! Ugyanakkor fűtési és melegvíz-készítési célokra ügyfeleink számára általában nem a fotovoltaikus (napelemes), hanem a napkollektoros technológiát ajánljuk. A napkollektorok hatékonysága lényegesen magasabb, akár 80%-os is lehet, mivel közvetlenül a nap hőenergiáját hasznosítják és tárolják egy puffertartályban. Ez az energia fűtésre, használati melegvíz (HMV) előállítására, valamint hőcserélő rendszereken keresztül egyéb hőigényes folyamatokhoz is felhasználható.
-
Miben különbözik a napelem és a napkollektor?
A két technológia eltérő elven működik.
- A napelemek (fotovoltaikus panelek) villamos energiát állítanak elő, amelyet elektromos berendezések üzemeltetésére használunk.
- A napkollektorok ezzel szemben hőenergiát gyűjtenek be és tárolnak, amely fűtéshez vagy melegvíz-készítéshez használható fel.
Bár mindkét rendszer napenergiát hasznosít, működésük és felhasználási területük jelentősen különbözik.
-
Valóban ekkora energiaigényt jelent a fűtés, hogy külön technológiát igényel?
Igen, a fűtés valóban az egyik legnagyobb energiafogyasztó az épületek üzemeltetésében. Az Európai Unióban az összes energiafelhasználás megoszlása a következőképpen alakul:
- 60-65% fűtésre fordítódik,
- 12-14% használati melegvíz előállítására,
- 20-30% pedig egyéb célokra, például világításra, eszközök működtetésére.
Ez azt mutatja, hogy a fűtési és melegvíz-előállítási technológiák iránt nagy igény mutatkozik, és azok hatékonyságának javítása kiemelt jelentőségű.
Nemcsak a lakossági, hanem az ipari és mezőgazdasági szektor is egyre nagyobb mértékben támaszkodik erre a megoldásra. A használati melegvíz előállítását például széles körben alkalmazzák:
- Medencefűtésre,
- Mosóvíz-készítésre (autómosók, ipari létesítmények),
- Mezőgazdasági felhasználásra (állattartó telepek, üvegházak fűtése).
A Wagner Solar tapasztalatai alapján a mezőgazdasági szektorban az egyik leggyorsabban megtérülő beruházásnak számít a napkollektoros technológia, hiszen egyszerre csökkenti az energiaköltségeket és növeli az energiafüggetlenséget.
Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Amennyiben további kérdése van a mezőgazdaságban használatos megújuló technológiai lehetőségekről, keressen minket az ajanlat@wagnersolar.hu címen, vagy várjuk Önt szeretettel a gödöllői irodánkban!
Ajánlatot kérekCégünk számokban
22 év
TAPASZTALAT
5500
TELEPÍTETT RENDSZER
140,698,000
MEGTERMELT ENERGIA (KWH)
45,047
TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS
3 iroda
ORSZÁGSZERTE