A hőszivattyúk működése egyszerűen
Mi is az a hőszivattyú?
A hőszivattyúk az ingyenesen elérhető energiát hasznosítják, ami a természetben megtalálható. Ez a fűtési és melegvíz-készítési módszer leggazdaságosabb, leghatékonyabb és legkörnyezettudatosabb módja napjainkban.
Jelentős fűtési megtakarítást garantálnak azzal, hogy a földben, talajvízben és a levegőben rejtőző természetes energiát hasznosítják. A hőszivattyúk működésének célja tehát nem más, mint hogy ezt a hőt/energiát elvonják és fűtésre alkalmas hőmérsékleten leadják a ház belsejében. Alacsony környezeti hőmérsékletben is hatékonyan működnek, így a kívánt energiamennyiség akár 75%-át fedezni tudják a környezetből és mindösszesen a fennmaradó 25%-ot kell elektromos árammal pótolni. Ezzel jelentősen csökkenti a károsanyagkibocsátást.
Hőszivattyú felépítése
A bal oldalon látható az elpárologtató, ez maga a hőforrás.
Középen helyezkedik el a kompresszor, aminek az elektromos áram rásegítésben van szerepe.
Jobb oldalon van a kondenzátor, ez fűtési oldalnak adja le az energiát.
Alul található az expanziós szelep, ami a kondenzátorból érkező melegvizet lehűti, majd visszajuttatja az elpárologtatóba.
Hőszivattyú működési folyamata
- Az elpárologtatón keresztül a rendszer energiát/környezeti hőt vesz fel az adott hőforrásból (talaj,víz,levegő) majd egy magasabb hőmérsékleten elpárologtatja, így gáz halmazállapotúvá válik.
- Ezután kapcsolódik be a kompresszor, ami villamos energiát felhasználva a képződő párát besűríti. Ebben a zárt térben a gáz molekulák egymáshoz szorulnak a növekvő nyomás következtében, ami hőmérséklet- növekedéssel jár. Ezt a keletkező hőt juttatja tovább a rendszer a kondenzátorhoz.
- A kondenzátorban a gáz átadja a hőt a fűtési rendszernek, kicsapódik és melegvíz formájában távozik. Itt a fűtővíz akár 35-40 fokos is lehet.
- Végül ez az eltávozott melegvíz az expanziós szelepen keresztül lehűl, majd tovább kerül az elpárologtatóba és a folyamat kezdődik előröl.
A hőszivattyús technológia tehát tulajdonképpen fordítottja a hűtőgép működési elvének. Míg a hűtőgép a meleg levegőt szállítja a készüléken kívülre a készülék belsejéből, addig hőszivattyú a külső környezetből vonja ki a hőt és szállítja azt az épület belsejébe. A talaj-, talajvíz- vagy a légkör hőjét a hűtőközeg elnyeli, majd a kompresszió után kibocsátja. Összefoglalva tehát a hőszivattyú működése négy lépésben foglalható össze: párologtatás, sűrítés, cseppfolyósítás, oldódás.
Mire használhatjuk a hőszivattyút?
A hőszivattyúk fűtésre és hűtésre egyaránt alkalmazhatók.
Hőleadó felületek fűtésre: padlófűtés, mennyezet fűtés, fancoil
Hőleadó felületek hűtésre: mennyezet hűtés ,fancoil
A hűtési folyamat során az eddig ismert körforgás megfordul és a hőszivattyú a fűtési rendszerből kivont hőt a típustól függő hőforrásba juttatja vissza a kompresszor segítségével. A korábban cseppfolyósítóként funkcionáló egység a hűtési ciklus közben párologtatóvá alakul. A szoba melegét a hűtőközegnek adja át és gázhalmazállapotú hűtőközeget kondenzátorba vezetik majd a hőcserélőbe, ami a folyamat végén visszajuttattja a szobából kivont hőt a földbe.
AjánlatkérésVideóinkból további érdekes és hasznos információkat tudhat meg a hőszivattyús rendszerekről!
Kövessen minket Youtube csatornánkon!
További videóink
Cégünk számokban
22 év
TAPASZTALAT
5500
TELEPÍTETT RENDSZER
140,698,000
MEGTERMELT ENERGIA (KWH)
45,047
TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS
3 iroda
ORSZÁGSZERTE
Hőszivattyúk referencia
Hőszivattyúk referencia
Hőszivattyús rendszer
Hőszivattyús rendszer
Hőszivattyús fűtés
Hőszivattyús fűtés
D. Zs. – 2015 ügyfél
Rugalmas, együttműködő cég. Nyitott a problémák megoldására, abszolút vevőbarát.