Miért válasszam a Hőszivattyút? I/IV
Hőszivattyú
idő:
MIért fontosak a megújuló energiaforrások?
Az energiafogyasztásunkban a fosszilis energiahordozók magas aránya súlyos környezeti következményekkel jár, mivel ezek elégetésekor jelentős mennyiségű káros anyag, például kén-dioxid és nitrogén-oxid kerül a levegőbe. Nincs ez másképp lakóterek fűtésekor, a fosszilis energiahordozókkal történő fűtés jelentős mértékben hozzájárul a káros anyagok kibocsátás mellett a karbon-lábnyom növeléshez. Az olaj- és gázforrások korlátozott rendelkezésre állása miatt a fosszilis energiahordozók magas részaránya az energiaellátásban szintén problémát jelenthet.
Az energiatermelés jövőbeli módjai egyre inkább a megújuló energiaforrások és az újonnan felfedezett előállítási eljárások felé mozdulnak el; a megújuló energiaforrások korlátlanul elérhetők és intelligens módon hasznosíthatók. Ez különösen igaz a földben, talajvízben és levegőben tárolt környezeti hőre.
Mi a hőszivattyú?
A hőszivattyú tulajdonképpen olyan „szállító készülék”, amely a környezeti rendelkezésre álló energiát magasabb hőmérsékletre emeli: elvonja a talajkéregben, vízben (például talajvízben) vagy levegőben tárolt hőenergiát, majd ezt hajtóenergia segítségével hő formájában adja le a fűtési és melegvíz-készítési körfolyamat számára. A hő nem áramolhat egy hidegebb testről egy melegebbre; mindig a magasabb hőmérsékletű testről áramlik a hidegebbhez (a termodinamika második törvénye szerint). Ennek következtében a hőszivattyúnak a környezetből felvett hőenergiát hajtómotor árama felhasználásával kell a fűtés és melegvíz-készítés számára szükséges hőmérsékletre emelnie.
Mit kell figyelembe venni a tervezéskor?
A hőszivattyú tervezése összetett folyamat, mivel a hagyományos, gázkazánoknál alkalmazott megoldások és számítások nem működnek megfelelően. Mindenképpen javasolt szakember bevonása.
A megfelelő teljesítmény kiválasztásához elengedhetetlen az épület hőigény meghatározása; ezt befolyásolhatja az építőanyagok minősége, a szigetelések minősége, típusa és vastagsága, a nyílászárók állapota, illetve a hőleadó felületek minősége és aránya. Az épület hőigényének meghatározására vannak tapasztalati adatok, amelyek lehetővé teszik az épület életkora alapján a hőszükséglet kiszámítását. Ezek a specifikus igények általában a fűtendő felületre vonatkoznak, ami megadja a hőigényt 1 négyzetméterre (W/m²), vagy a kifűtendő légköbméterre, ami a hőigényt kifejezi 1 köbméterre (W/m³).
Ezen felül fontos megkülönböztetnünk az épület életkorát és a hozzá kapcsolódó építési technológiát, valamint a korszerű technikai előírásokat. Bármilyen hőtermelő berendezés beépítésekor – és ez alól a hőszivattyú sem kivétel – figyelembe kell venni az építési és energetikai előírásokat, valamint a szabványokat, amelyek érvényesek voltak az építés kezdetekor. Emellett fontos figyelembe venni a különböző épülettípusok eltérő felhasználási módjait is, mivel ezek különböző hőigényeket eredményeznek.
A teljesítményt befolyásolhatja még az adott épület környezeti adottsága, például az épület fekvése, elhelyezkedése. Eltérő teljesítményt nyújt egy városi/belvárosi környezet és egy falusi, városszéli környezet is. Az erős szél, a szomszédos beépítés/beépítettség is befolyásoló tényező, továbbá szükséges lehet a déli tájolás is, ha szükséges lehet a napenergiás rásegítés.
Ide tartozhat továbbá még a telek nagyság, a telek elhelyezkedése (tájolás, tengerszint feletti magasság), és a környező topográfia (hegyek, dombok). Kevesen gondolnak rá, de talajkollektoros megoldás esetén a természetes árnyékolók (fák, növények) is ronthatnak a hatásfokon, hiszen nyáron nem engedik felmelegedni a talajt, így télre nem lesz elég energiatartalék.
Ezen felül a hőszivattyú típustól függően befolyásoló tényező lehet a talajminőség, a talajtípus, az esetleges szomszédos kutak és mélyfúrások, a közelben lévő talajvízhasznosítások, a talajvíz fizikai tulajdonságai és kémiai összetétele, a talajvíz mennyisége…
A hőszivattyúval történő belső klímaszabályzás napjaink egyik legmodernebb megoldása, ami számos előnnyel jár! Keressen minket bizalommal!
ÁrajánlatA hozzávetőleges számításhoz azért nézzünk egy példát!
Adott egy 150m2-es, újépítésű, korszerűen szigetelt ház, nincs extrém széljárás, topográfia, stb. Tapasztalati úton ismerjük, hogy megközelítőleg 60W/m2 értékkel érdemes számolni, így 60*150=9000W, tehát 9kW teljesítmény szükséges. Ez a teljesítmény azonban csak 0 Celsius fokig érvényes, -7 Celsius fok esetében a leadott teljesítmény már csak 6kW, tehát 12-13kW teljesítménnyel érdemes számolni. Amennyiben a tél extrém hideg (tartósan -15 Celsius fok), ez az érték könnyen megnőhet 16-20kW-ra is…
Mekkora hőszivattyú kell? Érdemes túltervezni?
Röviden, nem. Tapasztalataink szerint a rásegítés jóval olcsóbb, mint egy túltervezett rendszer.
- Magyarországra nem jellemzőek a tartós extrém hidegek. Természetesen előfordulhatnak, de amikor nulla fok körül van a külső hőmérséklet, akkor egy például 24kW-os hőszivattyú kikapcsol-bekapcsol, ez pedig kiadásokkal jár.
- Egy 16kW-os hőszivattyú esetén extrém hidegben teljes kihasználtsággal fog működni a berendezés, és lehet, hogy szükség lesz rásegítő/kiegészítő fűtésre, azonban ez csak néhány napig tart. Amint a hideg mérséklődik -5 és 10 Celsius fok közé, akkor a 16kW-os hőszivattyú is esetenként lekapcsolhat.
- 9kW teljesítmény esetén is (ez elég szokott lenni egy 150m2-es, újépítésű, korszerűen szigetelt házra) a rásegítés összege (6kW rásegítés esetén), napi 10 órás fűtéssel számolva megközelítőleg 2500 forint (6kW * 10h * 36,9Ft).
- Fontos megemlíteni, hogy több cég, például a Panasonic rendelkezik olyan szabadalommal, ami -20 Celsius fokig tartja a kiírt teljesítményt hőszivattyús üzemben (elektromos fűtésrásegítés nélkül), tehát a fentebb említett teljesítmény növekedések leginkább a régebbi modelleket jellemzik.
Látható, hogy a hőszivattyú nagyon összetett rendszer, és minden egyes kialakítás egyedi tervezést igényel. Talán némi támpontként szolgálhat, hogy korszerű anyagokból épült, új ingatlan esetén átlagosan 20-23 Watt/m³ vagy 60-65 Watt/m2 teljesítmény szükséges, de természetesen ez csak egy durva közelítés. A hozzávetőlegesen megadott hőigény csak becslés, és nem helyettesítheti a részletes hőszükséglet számítást!
A hőszivattyúk fogyasztásáról ebben a cikkünkben olvashat tovább: LINK
Mi a Wagnersolarnál vállaljuk a hűtési/fűtési rendszerek megtervezését és kivitelezését is, így Ön biztosan a legoptimálisabb megoldással tud átállni fenntartható belső hőmérséklet szabályzásra! Keressen minket bizalommal!
ÁrajánlatCégünk számokban
22 év
TAPASZTALAT
5500
TELEPÍTETT RENDSZER
140,698,000
MEGTERMELT ENERGIA (KWH)
45,047
TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS
3 iroda
ORSZÁGSZERTE