Napelem pályázat családi házakra (FRISSÍTVE – 2021.07.01.)
30-40%-os támogatással
2020 szeptemberében Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter bejelentette, hogy új úniós pályázat várható a közeljövőben, mely keretein belül 30-40%-os vissza nem térítendő támogatásra számíthatnak a családi házak tulajdonosai, akik napelemes rendszert telepítenek. Ezzel is szeretnék ösztönözni a megújuló energiaforrások használatát.
Sajnos pontos információk még nem kerültek publikálásra. 2021 és 2027 között bármikor megjelenhet a pályázat. Arról se esett a bejelentésben szó, hogy pontosan ki pályázhat majd és milyen feltételekkel, változik-e a várható nagy érdeklődésre tekintettel az ügyintézés/elbírálás menete, előfinanszírozás keretében történik-e, amihez utólag ítélik meg a támogatást, vagy előre odaítélik-e a tervezett rendszer támogatási összegét?
Nem érdemes várni!
Mindazoknak akik napelemes beruházás előtt állnak az a javaslatunk, hogy ne várjanak, hiszen:
- a felszerelt napelemes rendszer minden egyes hónappal értékes energiát termel számunkra
- kérdéses, hogy mikor indul el a pályázat, lehet évekig várni kell rá
- a pályázat megjelenését követően várhatóan akár néhány óra alatt kimerülhet a keret
- az áram szolgáltatók a jövőben módosíthatnak a szaldós elszámoláson, ami hátrányosan érintheti az új napelem beruházókat
Kíváncsi mekkora napelemes rendszerre lenne szüksége?
Próbálja ki napelem kalkulátorunkat és megmutatjuk mekkora napelemes rendszerrel érheti el a 0 Ft-os villanyszámlát!
Napelem kalkulátorNézzünk egy számítást
Egy 6,58 kWp napelem rendszer éves szinten termel 7900 kWh energiát. Ez Forintra lefordítva 308.160.-Ft. Egy ekkora napelemes rendszernek az ára körülbelül 2.919.414.-Ft kulcsra készen.
Ennek az összegnek a 30% ami támogatásként igényelhető: 875.825.-Ft.
Ebből jól látható hogy 2,8 év alatt megtermeli a rendszer ezt a támogatást ha most felkerülnek a tetőre a panelek és nem várunk vele. Sajnos pontos információk nincsenek, hogy mikor jelenik majd meg a beígért pályázat. Az is lehet, hogy 2027-ig várni kell.
Frissítés 2020 október
Újabb információk láttak napvilágot a lakossági napelemes rendszerek kiépítéséhez vissza nem térítendő beruházási támogatást biztosító programról. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium ígérete szerint 2021 elejére lesz meg a pontos kiírás a jogosultak köréről, a támogatási intenzitás mértékéről és a támogatható rendszerek felső teljesítményhatáráról.
Várhatóan 2021 júliusától lehet majd igénybe venni a támogatást.
Részletek
Amit eddig tudni lehet a pályázatról:
- kevésbé fejlett régiókban élők vehetik majd igénybe
- nagycsaládos háztartások vehetik majd igénybe
- napelemes rendszerekre és fűtési rendszerekre is pályázni lehet
- 30-40%-os vissza nem térítendő támogatás
- bruttó elszámolás a szaldós helyett
Fontos határidők
Nézd meg összefoglaló videónkat a fontosabb támogatási, megvalósítási és új elosztói szabályozási határidőkről.
AjánlatkérésVáltozás! A 2021. június 30-i kormányrendelet módosítás alapján a vissza nem térítendő támogatással megvalósított háztartási méretű napelemes kiserőművek tulajdonosai továbbra is szaldó elszámolásban részesülhetnek. Nem tudni biztosan, meddig marad a szaldós elszámolási forma támogatás esetén, ezért érdemes minél hamarabb lépni!
Változik az elszámolás
A támogatott háztartási kiserőművekre a jelenlegi szaldóelszámolás helyett bruttó elszámolást alkalmaznak majd.
Mi a szaldós elszámolás?
A jelenlegi szaldós elszámolás szerint a napelemes rendszert használó családok, éves szinten kell elszámolják az áramszolgáltatóval a megtermelt és az elfogyasztott energia különbségét. A fogyasztást és a termelést egy oda-vissza forgó villanyóra méri. Amennyiben a háztartás éves szinten legalább annyi áramot termel, mint amennyit elfogyaszt, 0 Ft lesz a villanyszámla.
A szaldós elszámolás az uniós szabályozással összhangban 2024. január 1-től megszűnik azok számára, akik napelemes rendszert telepítenek. A jogszabályváltozás végett érdemes 2023 végéig megvalósítani a napelemes beruházást.
Mire kell számítani a bruttó elszámolás esetén?
Bruttó elszámolás esetén a kilowattok helyett a forintokat számolja majd a szolgáltató, vagyis a hálózatból vételezett energia árát vetik majd össze a visszatáplált energia átvételi árával. A fogyasztás az éppen aktuális áramárral számolják ki, a termelés átvételi árát viszont a későbbiekben szabják majd meg.
A bruttó elszámolás azokat érinti majd, akik támogatással kívánják megvalósítani a beruházást vagy 2024-től fektetnének be napelemes rendszerbe.
Bővebben a témáról a portfolio cikkében olvashat!
Bővebben a friss pályázati információkról
Amennyiben értesülni szeretne az aktuális pályázatokról és kedvezményekről, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Cégünk számokban
22 év
TAPASZTALAT
5500
TELEPÍTETT RENDSZER
140,698,000
MEGTERMELT ENERGIA (KWH)
45,047
TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS
3 iroda
ORSZÁGSZERTE