fbpx
 
Ajánlatkérés
Magyarbrands és Superbrands díj nyertes Pénzügyileg Stabil Vállalkozás a Dun & Bradstreet Minősítése Alapján
Magyarbrands és Superbrands díj nyertes Pénzügyileg Stabil Vállalkozás a Dun & Bradstreet Minősítése Alapján

AFRR – mit jelent, és kire vonatkozik?

A napenergia erőmű-szintű bekapcsolódása

Hazai hálózat és a MAVIR

Magyarországon a MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.) felel a villamosenergia-rendszer működésért, irányításért (feladatait a VET 16. §-rögzíti).

A villamosenergia nagy mennyiségű tárolása, hosszú távon nem gazdaságos, ezért a villamos energia termelésének és fogyasztásának folyamatosan egyeznie kell. Ennek a termelésnek és fogyasztásnak az egyensúly-mérőszáma a frekvencia.

Amennyiben egyensúly van, akkor a hálózati frekvencia 50 Hz értéket mutat. Amennyiben a hálózati frekvencia kisebb, mint 50 Hz, akkor a fogyasztás dominál a termeléssel szemben; de ha a frekvencia nagyobb, mint 50 Hz, akkor a fogyasztás kisebb, mint a termelés.

Tervezett termelés és menetrendek

A termelőket és a fogyasztókat, villamosenergia-piaci szereplői mérlegkörökbe tömörítik, melynek felelősei napi menetrendet kötelesek benyújtani a MAVIR részére, hogy a termelés és fogyasztás egyensúlyát meg lehessen tervezni és fenn lehessen tartani. Ez a mérlegkör rendszer a villamosenergia kereskedelem elszámolásának az alapja; amelyet – valamint a mérlegkörfelelősök tevékenységét és felelősségét – a KSZ (Kereskedelmi Szabályzat) és a NÜKSZ (Nemzetközi Üzemi és Kereskedelmi Szabályzat) határoz meg.

A tervezett termelés, illetve a fogyasztás a fentebb említettekkel ellentétben gyakran eltér a valós termeléstől és fogyasztástól, ezt kiegyenlítetlenségnek nevezzük.

A villamosenergia belső piaci rendelete szerint mind a két piaci szereplő felelős a kiegyenlítetlenségért és ennek költéségeit kötelesek is megtéríteni. Ez elkerülhető a pontos menetrendtartással vagy az adott napon belüli menetrend módosítással (Intraday menetrend módosítás).

A tervezett menetrendtől való eltérés lehet segítő is: a segítő kiegyenlítő energiáért a MAVIR fizet a piaci szereplőnek. Ez a következő esetekben fordul elő:

  • Rendszerben hiány lépett föl és a piaci szereplő többet termel vagy kevesebbet fogyaszt (menetrendjétől eltérve)
  • Rendszerben többlet van és a piaci szereplő kevesebbet termel vagy többet fogyaszt (menetrendjétől eltérve)

Korrigálás céljából a MAVIR igénybe vehet kiegyenlítő szabályozási kapacitásokat, illetve az előírt villamosenergia minőségének biztosítása érdekében a MAVIR nem-kiegyenlítő szabályozási szolgáltatásokat is beszerezhet (FCR és black-start termékek). Ezeket a szabályozási szolgáltatásokat nevezzük együttesen a rendszerszintű szolgáltatásoknak.

Kiegyenlítő szabályzások

A kiegyenlítő szabályozási kapacitások aktiválása az alábbi sorrend szerint történik:

  • FCR (Frequency Containment Reserve),
  • aFRR (Automatic Frequency Restoration Reserve),
  • mFRR 12,5 (Manual Frequency Restoration Reserve)
  • mFRR.

Az FCR és az aFRR aktiválás automatikusan történik, de az mFRR 12,5 esetén a MAVIR adja ki az utasítást távparancs formájában, amit az adott piaci szereplőnek 12,5 percen belül teljesítenie kell. Az mFRR esetén a MAVIR telefon ad utasítást, a piaci szereplőnek 15 percen belül meg kell felelnie.

Felszabályozás esetén (pozitív irány) a villamosenergia-rendszerben hiány észlelhető: a piaci szereplőnek többet kell termelnie vagy kevesebbet kell fogyasztania a leadott menetrendjéhez képest.

Leszabályozás esetén (negatív irány) a villamosenergia-rendszerben többlet keletkezett: a piaci szereplőnek csökkenteni kell a termelést vagy növelni szükséges a fogyasztását a menetrendjéhez képest.

Részvétel a piacon

A MAVIR Versenytárgyalási Dokumentáció (VD) szabályzata rögzíti a rendszerszintű szolgáltatások nyújtásához megkötendő szerződéseket továbbá a tendereken (előzetes kiválasztási folyamatokon) való részvétellel kapcsolatos szabályokat A MAVIR ezt a Pályázati Felhívást minden évben a honlapján teszi közzé.

A pályázat benyújtható a VD 7. fejezete szerinti, amiben a pályázó cégszerűen nyilatkozik arról, hogy melyik egységével vagy alegységével, illetve milyen típusú szolgáltatással kíván a beszerzési eljárásában részt venni. A benyújtott Pályázati Dokumentációt a MAVIR vizsgálja és pozitív elbírálás esetén Keret- vagy Egyedi szerződést köt. A keretszerződéssel rendelkező piaci szereplők indulhatnak a MAVIR által szervezett Előzetes kiválasztási eljárásokon.

A rendszerszintű szolgáltatásokban való részvétel műszaki követelmények teljesítéséről az akkreditáció, műszaki minősítés során győződik meg a MAVIR. Az akkreditációs eljárásra, tesztekre vonatkozó adatokat az Üzemi Szabályzat 9.1. Melléklete részletezi.

Az akkreditáció az Akkreditációs megállapodás (ÜSZ VII./11.11. melléklet) megkötésével kezdődik, itt rögzítésre kerül az akkreditálni kívánt szolgáltatás, a teszt elvégzésének tervezett időpontja és véghatárideje.

A MAVIR az akkreditációban résztvevő pályázóval összeállítja az akkreditációs tesztet, amelynek sikeres elvégzése esetén a MAVIR elkészíti az akkreditációs tanúsítvány.

Előzetes kiválasztási eljárás

A MAVIR időszakonkénti (negyedéves, vagy havi)  tendereket (előzetes kiválasztási eljárás) hirdet ki A vonatkozó információkat a saját honlapján kiadott Pályázati Felhívásban részletezi.

Ezek a tenderek  úgynevezett „többkörös árlejtéses tenderek”, melyek termékegységeinek bontása hétköznap-hétvége alapú (kivéve az FCR, ez napi felbontású). A MAVIR pedig meghatározza a körökben maximálisan adható árszinteken és a következő körre vonatkozó minimális árcsökkentéseket.

Végleges ajánlatok kialakulása után a kiválasztás a következő szempontok szerint történik:

  • Legalacsonyabb összköltségre való törekvés
  • Ha költség szempontjából azonos értékűek a pályázati kombinációk, akkor a legmagasabb összgradiensű kombináció kiválasztása
  • Ha továbbra is az összköltség illetve az egyszerű gradiensösszeg szempontjából ekvivalens kombinációk jönnek létre, akkor pályázatok közül a legnagyobb, blokkmérettel súlyozott gradienssel rendelkező kombináció nyeri el a tendert
  • Ha még ezek után sem eldönthető a verseny, akkor véletlenszerűen döntenek a kiválasztásról.

 

A Pályázó kötelező átvételi tarifa (KÁT) mérlegkörhöz tartozó egység kapacitását a tender során nem ajánlhatja be. Ha az aggregátornak van KÁT mérlegkörhöz tartozó alegysége, úgy az aFRR és az mFRR 12,5 szabályozási kapacitásra vonatkozóan csak a nem-KÁT-os teljesítményrészig ajánlhat fel kapacitást a tenderek során.

Ha a tendereken részteljesülés történik, akkor a MAVIR a hiányzó kapacitások beszerzésére tendereket írhat ki (heti és napi). Ezek egykörös tenderek, és úgynevezett HT vagy LT felbontásúak (HT: 06:00-22:00; LT: 00:00-06:00 és 22:00-24:00 tartó időszak).

Pályázó köteles minden keretszerződésére Teljesítési Biztosítékot szolgáltatni, ami a szerződött időszak alatt a MAVIR által fizetendő maximális Kapacitás díj összegének a 5%-a.

Az tendereken elnyert kapacitásokat (keretszerződéses pozíciót) lehetőség van átruházni. Az Átadó a MAVIR által üzemeltetett BOSs RSZ informatikai rendszerének Elektronikus Átruházási Felületen keresztül kezdeményezi az átruházást, megjelölve az átadni kívánt keretszerződéses pozíciót illetve az Átvevőt. Amennyiben az Átvevő az Elektronikus Pályázati Felületen keresztül elfogadja a pozíció átruházását, akkor az átruházást a MAVIR az ugyanitt (Elektronikus Átruházási Felület) visszaigazolja.

Kapacitásátadásnál a kapacitáshoz tartozó biztosíték felszabadul, kapacitásátvételnél a kapacitáshoz tartozó biztosíték lekötésre kerül.

Napi ajánlatadás

A keretszerződéssel rendelkező Partner napi ajánlatot köteles adni a napi kiegyenlítő szabályozási kapacitás, illetve a kiegyenlítő szabályozási energia piaci eljárásban a KSZ M1. mellékletében jelölt határidők szerint, az ide kapcsolódó szabályokat a NÜKSZ 3.1.28. cikke rögzíti. A MAVIR a a KSZ M1. mellékletében szereplő időpontig visszaigazolja az ajánlattevők felé az ajánlat-kiválasztás eredményeként lekötött mennyiségeket.

Elszámolás, részleges rendelkezésre állás

Ebben az esetben a kiegyenlítő szabályozási kapacitás-díj kizárólag a valós rendelkezésre állás arányában kerül elszámolásra, a kiegyenlítő szabályozási energia-díj pedig kizárólag a valósan aktivált kiegyenlítő szabályozási energia mennyiség arányában kerül kifizetésre. „Nem állt rendelkezésre” esemény esetén sem kiegyenlítő szabályozási kapacitás-díj, sem kiegyenlítő szabályozási energia-díj nem kerül elszámolásra.

Az mFRR és RR kiegyenlítő szabályozási kapacitás elszámolására vonatkozó szabályokat a NÜKSZ. 3.1.46. cikke rögzíti. A MAVIR megküldi az mFRR és RR kiegyenlítő szabályozás rendelkezésre állás előzetes mennyiségi elszámolási alapadatait a szerződött piaci szereplők számára. Az elszámolás ezután a NÜKSZ. 3.1.47. cikke alapján történik. Az összesített elszámolási időszakra meghatározott díjat a MAVIR havonta számolja el.

Hibás teljesítés, nem teljesítés

Hibás teljesítésnek nevezzük, ha teljesítéskor a szolgáltatott termék nem felel meg a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak. Ilyen lehet például, hogy nem felel meg a szerződés szerinti gradiens követelményeknek, vagy a teljesítés késedelmes. Hibás teljesítéskor a MAVIR jogosult a hibás teljesítési kötbér érvényesítésére, aminek a mértéke annak az összegnek a 20%-a, amely összeget a MAVIR szerződésszerű teljesítés esetén fizetett volna arra az időszakra, amely időszakra a szolgáltatást nyújtó a szerződés szerint (illetve napi lekötés esetén a lekötött ajánlata szerint) nem állt rendelkezésre szerződésszerűen.

Nem teljesítésnek minősül, ha a piaci szereplő az adotti napon nem, vagy csak részben ad a keretszerződés szerinti mennyiségnek megfelelő produktumot, illetve, ha részben vagy egészben nem áll az elfogadott ajánlatnak megfelelően rendelkezésre. Erre az időszakra a MAVIR úgynevezett nem teljesítési kötbért érvényesíthet.

Cégünk számokban

jelentős szakmai tapasztalat

22 év

TAPASZTALAT

többezer telepített napelem rendszer, hőszivattyú rendszer

5500

TELEPÍTETT RENDSZER

többmillió kWh megtermelt energia

140,698,000

MEGTERMELT ENERGIA (KWH)

környezetbarát megújuló energia alkalmazás

45,047

TONNA CO2 MEGTAKARÍTÁS

országos hálózat

3 iroda

ORSZÁGSZERTE

Miért válasszon minket?

Az elmúlt évek során folyamatosan arra törekedtünk, hogy a piacon fellelhető legújabb technológiájú, minőségi és megbízható termékeket kínáljunk ügyfeleink számára. Hosszú távon tervezünk, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy családunk minden tagja a Wagner Solar Hungária Kft. csapatát erősíti.

  • Megújuló energia kulcsrakészen szakértőtől! Minőség és megbízhatóság 2002 óta
  • 25 év garancia Csúcstechnológia 25-30 év garanciával
  • napelemes rendszerrel nemcsak elektormos áramot állít elő, de növeli az ingatlan értékét is Kulcsrakész megoldások: a tervezéstől a kivitelezésig
  • Megújuló energia kulcsrakészen szakértőtől! Színes termékpaletta, komplex energetikai megoldások
  • Megújuló energia kulcsrakészen szakértőtől! Elérhető árak, finanszírozási tanácsadás
  • Megújuló energia kulcsrakészen szakértőtől! Több, mint 5500 telepített rendszer
Magyarbrand 2022

Referenciáink

Több évtizedes működésünk óta közel 5500 elégedett ügyfél használja az általunk kivitelezett rendszereket.

P. Zoltán ügyfél

Nagyon köszönjük a segítségeteket és extra odafigyelésed! Gratulálok, tényleg szuper a csapat, egészen különlegesen együtt dolgoztok, öröm volt megtapasztalni!

Nádudvari G ügyfél

Ezt nem lehet 3 szóban leírni. 🙂 A folyamatok az ajánlat adástól a kivitelezésik nyomon követettek, mindenről készül írásos anyag, minőségi kivitelezés, majd tisztességes elszámolás, és hosszútávú garancia, aminek megvan a reális ára is. Itt nem úgy működik, hogy a kőműves-pista, meg a sógorkoma már látott képen szakmunkást, és akkor két sörért összetákol valamit.

Gróf I. ügyfél

Megbízható, azt adják amit ígérnek, segítőkészek,nagyon örülök, hogy az önök cégét választottam.

Tanácsadás szakértőtől

Ne szalassza el a lehetőséget! Kérjen ajánlatot most!

Kérje árajánlatunkat az ajanlat@wagnersolar.hu e-mail címen! Vagy kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal a +36 27 548 440-es telefonszámon.